Non Omnis Moriar

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pana Profesora Wacława Droszcza

- wieloletniego Kierownika Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pan Profesor zmarł w dniu 25 lipca 2024 roku w wieku 94 lat. Był związany z naszą Uczelnią od początku studiów na Wydziale Lekarskim w 1949 roku. Interesując się medycyną sportową ukończył także studia w Akademii Wychowania Fizycznego. Przez pierwsze 20 lat pracował w I Klinice Chorób Wewnętrznych pod okiem tak znakomitych Klinicystów i Nauczycieli, jak Profesor Andrzej Biernacki i Profesor Tadeusz Orłowski. W początkowym okresie pracy zawodowej pełnił także funkcję lekarza kadry narodowej w pięcioboju nowoczesnym. Pracę doktorską obronił w 1964 roku, a stopień doktora habilitowanego uzyskał w roku 1975. W tym samym roku podjął się trudnego zadania kierowania nowo utworzonym Oddziałem Wewnętrznym Instytutu Chirurgii Akademii Medycznej w Warszawie w Centralnym Szpitalu Klinicznym przy ulicy Banacha 1A. W następnym roku na bazie tego Oddziału powstała Klinika Pneumonologii Instytutu Chorób Wewnętrznych. Dzięki zdolnościom organizacyjnym, pasji oraz ogromnemu zaangażowaniu Pana Profesora powstał i dynamicznie rozwinął się jeden z wiodących ośrodków chorób płuc w naszym kraju. W Klinice kierowanej przez Pana Profesora Wacława Droszcza powstało szereg nowoczesnych pracowni, pododdziałów i laboratoriów. Pan Profesor Wacław Droszcz kierował Kliniką do roku 1999. Pan Profesor Wacław Droszcz pełnił także funkcję Pełnomocnika Rektora ds. Kształcenia Podyplomowego w okresie 1979-1981. W latach 1982-1987 był zastępcą Dyrektora Instytutu Chorób Wewnętrznych Akademii Medycznej w Warszawie. Był promotorem 9 postępowań o nadanie stopnia doktora oraz opiekunem trzech habilitacji, wykształcił licznych specjalistów chorób wewnętrznych, pneumonologii i alergologii. Jego działalność kliniczna i naukowa koncentrowała się wokół obturacyjnych chorób płuc, w szczególności astmy i jej leczenia steroidami, patofizjologii i badań czynnościowych układu oddechowego, chorób opłucnej i niewydolności oddychania. Pan Profesor był autorem licznych cenionych publikacji naukowych, redaktorem podręczników, w tym kilku wydań jedynej polskiej monografii dotyczącej astmy.

Był świetnym internistą, pneumonologiem i alergologiem; Mentorem i wychowawcą kilkudziesięciu roczników studentów i lekarzy; mądrym Człowiekiem o ogromnym doświadczeniu życiowym i wiedzy. Jego bezcenne rady, pomoc i wsparcie umożliwiły wielu Jego Uczennicom i Uczniom kontynuowanie Jego Dzieła.

Choć Pana Profesora nie ma już wśród nas, to pamięć i wspomnienia o Nim pozostaną w naszych sercach.  

 

prof. Rafał Krenke, Kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii

Dziekan Wydziału Lekarskiego

 

Zespół lekarski Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii i Alergologii